Łowisko

Zarzuć wędkę w h2o

3,5

hektara powierzchni

4.5m

przeciętna głębokość

13

gatunków ryb

 

Kluczowe info

  • Zbiornik wodny po żwirowni.
  • Powstał około roku 1975.
  • Rekordowy połów w roku 2016 to sum o wadze 52 kg i amur o wadze 22 kg.
  • W poprzednich latach dokonywano niekontrolowanych połowów (np. amur o wadze 34 kg – zgłoszony oficjalny rekord Polski)
  • Od roku 2016 prowadzony jest system „złów i wypuść”
  • W roku 2016 skorzystało z łowiska 442 osoby

 

Szereg działań i dofinansowanie ze środków UE doprowadziło do powstania łowiska z całą infrastrukturą pozwalającą na komfortowe spędzenie wolnego czasu. Stworzono trzy komfortowe stanowiska karpiowe oraz kilka miejsc tzw spławikowych. Z racji stale prowadzonych prac udogadniających łowienie w tej chwili udostępnione są trzy miejsca na zasiadkę karpiową. Ich usytuowanie pozwala na bezkonfliktowe obławianie połowy zbiornika.

 

Łowisko nie należy do łatwych i przewidywalnych. Praktycznie połowa wody jest całkowicie porośnięta moczarką, wyrastającą już z głębokości ok 3 m aż do powierzchni. Skutecznie utrudnia położenie zestawów i hol ryby. Ponieważ zbiornik ma wszelkie cechy charakterystyczne dla wody pożwirowej można spotkać górki i gwałtowne wypłycenia oraz pięciometrowej głębokości blaty. Są miejsca całkowicie zarośnięte i zawalone drzewami jak i czyste pola z twardym dnem gdzie teoretycznie można spodziewać się brań karpi i amurów. Dla skuteczności łowienia oczywistą rzeczą jest posiadanie na zasiadce środka pływającego (najlepiej dwuosobowego) gdyż hol ryby z brzegu lub łodzi w pojedynkę, jest praktycznie niemożliwy.

Pierwsze stanowisko znajdujące się na południowej stronie zbiornika, z lewej strony schodów od strony boiska. Można z niego obławiać głębszą, stosunkowo czystą część zbiornika. Drugie stanowisko znajdujące się na południowo-zachodniej stronie zbiornika, koło wejścia na pływającą altanę. Miejsce to, również pozwala na rozbicie jednego dużego namiotu i swobodne łowienie przez dwie osoby. Można z niego obławiać płytszą część zbiornika, tę porośniętą, z kilkoma czystymi oczkami i wypłyceniami. Dojazd do obu stanowisk prowadzi przez teren Ośrodka h2o i jest możliwy pod samo stanowisko.

Trzecie dostępne miejsce na dłuższe biwaki to miejsce od strony północnej tzw grobli z dojazdem poza terenem Ośrodka h2o i osobnym wejściem umożliwiającym wyładunek sprzętu bez konieczności noszenia lub wożenia go z parkingu Ośrodka. Tu dostępna jest większa część zbiornika ale bardziej zarośnięta. Na stanowisku można spokojnie rozstawić dwa duże namioty a trzy osoby będą mogły spokojnie łowić na dwa kije każdy.

Jeśli chodzi o pogłowie ryb to tak naprawdę nikt nie wie co w tej wodzie pływa. Niewątpliwie są tu wielkie amury. Kilka lat temu z tej wody dwa amury zostały oficjalnie zgłoszone do rekordu Polski – obydwa powyżej 30 kg. Są karpie o wadze około 20 kg i potężne sumy wraz z potomstwem, które często stanowią tzw przyłów.

Wiosną 2017 zbiornik zarybiono amurem i karpiem średniej wielkości z nadzieją zwalczenia części roślin. Ryby są tu ostrożne i bardzo waleczne a wielkie falbany roślin na żyłkach podczas holu skutecznie utrudniają wygranie walki. Z przynęt sprawdzają się smaki owocowe i pikantne w małych rozmiarach, jako zanęta na tą chwilę spisuje się dobrze rozgotowana kukurydza, pelet raczej słabo. Generalnie śmierdzące towary ściągają w łowisko małego suma, który biorąc po kilku delikatnych piknięciach stoi zaparkowany w roślinach.

Ponadto:

  • Na terenie łowiska dostępne są toalety typu TOI-TOI.
  • W Ośrodku h2o istnieje możliwość zamówienia obiadów (szczegóły w recepcji tel. 33 8183086).
  • Istnieje możliwość wynajęcia łódki lub pontonu. Szczegółowych informacji można szukać pod nr telefonów recepcja: 33 8183086 lub gospodarz łowiska Pan Roman tel. 786 854 600.

Łowisko to jest naprawdę warte odwiedzenia zwłaszcza przez bardziej doświadczonych karpiarzy, uczy pokory i daje do myślenia a jeśli obdarzy rybą to satysfakcja jest ogromna.

Obiekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013

Cennik łowiska

  1. Wędkowanie:
    Dorośli: 30 zł / dobę
    Dzieci 3-10: 10 zł / dobę​

  2. Wypożyczenie pontonu: 20zł/dzień

    Doba wędkowania rozpoczyna się o godzinie 7 rano i kończy się o 7 rano dnia następnego.

 

Gospodarz łowiska

Roman Kocaj

e-mail: r.kocaj@osrodekh2o.pl

tel. +48 786 854 600